Екзотика будинку: хвилястий папуга

Домашні улюбленці можуть бути різними. Найпростіше завести пташку, яка не вимагає багато простору і чудово переносить самотність. Якщо хочеться завести кмітливого і яскравого вихованця, то найкраще зупинити свій вибір на хвилястому папузі.

Як живуть в природі хвилясті папуги?

Ці птахи мешкають в Австралії, вибираючи посушливі луки та лісові зони. Місцеві жителі відзначають, що під час дощів папуги живуть на фермах і недалеко від міських околиць. Вони не люблять сильну вологість, тому вважають за краще перечікувати негоду недалеко від людей. Ці птахи можуть тривалий час жити без води, це і привернуло багатьох любителів домашніх птахів.

Melopsittacus undulatus – це латинська назва пташки, яке перекладається, як співочий птах з хвилястим малюнком. В Австралії неможливо не помітити місця проживання цих папуг. Живуть вони в галасливих зграях, як правило, їх розмір варіюється від 50 до 1 тис. Особин. Можна зустріти і невеликі групи хвилястих папуг, що складаються з десяти птахів. Найчастіше такі групи утворюють молоді особини, які відокремилися від батьківської зграї, щоб стати самостійними і незалежними. Регулярно до первинного складу можуть прибиватися нові особини, птиці дружелюбно ставляться до новачків.

Вранці хвилясті папуги активніші. У цей проміжок дня їм необхідно рясне харчування. Вся зграя з шумом перелітає в місця годування і після насичення повертається до дерев, де розташовуються гнізда. Тамувати спрагу птиці вважають за краще зграєю, так папуги захищають себе від хижаків. Опівдні птиці вважають за краще ховатися в тіні дерев, вони неактивні і поводяться спокійно.

Папуги сильно залежать від їжі. Вони дуже розбірливі і не їдять комах. Ці пташки воліють ласувати дрібним насінням невеликих рослин. Лушпиння вони не вживають, кожне зернятко ретельно очищається. У холодну пору року папуги мігрують в більш теплі місця Австралії, щоб не загинути від голоду. Але ці пташки не зважають кочівниками, вони не люблять літати на великі відстані. Фермери недолюблюють таких сусідів, вони завдають відчутної шкоди полям. Їх проганяють і відстрілюють, в дикій природі хвилястими папугами харчуються шуліки і соколи.

Розмноження птахів залежить від зовнішніх умов, вони самі визначають, коли пора гнездоваться. В цей час всі пні, і зручні гілки займають парочки, які бажають залишити потомство. В гнізді може знаходитися від 5 до 8 яєць, самка весь час знаходиться поруч з гніздом, а самець постачає її і пташенят харчуванням. За рік птиці можуть виводити пташенят кілька разів, за рахунок цього чисельність може відновитися за короткий час. Домашні папуги можуть прожити до 25 років, а ось в дикій природі рідкісні особини доживають до 8 років. Пов’язано це з регулярними нападами хижаків і недоліком їжі.

Зовнішній вигляд папуг

Люди із задоволенням купують хвилястих папуг, щоб наповнити свій будинок мелодійними трелями і яскравими плямами. Саме через забарвлення ці птахи з Австралії стали популярні у любителів по всьому світу.

У природі найчастіше зустрічаються зелені особини з характерними темними смужками. Таке забарвлення дозволяє птахам ховатися від хижих птахів в листі. Особливо неймовірно виглядає велика зграя, що складається з декількох сотень хвилястих папуг. Довжина тіла від 17 до 20 сантиметрів, на хвіст доводиться близько 9 сантиметрів. Крила такого ж розміру, як і хвостик папугу. Важить пташка не більше 50 грамів. Зелене забарвлення охоплює всі черевце, нижню частину спинки і хвіст. Голова у дикого хвилястого папугу жовтого кольору в чорну смужку. Тільки для цього виду птахів характерні два блакитних плямочки в області щік.

Селекціонери урізноманітнили колірну гамму хвилястих папуг, запропонувавши людям пташок найрізноманітніших забарвлень. З 1872 року розпочалися експерименти з забарвленням цих пернатих. У цей період за допомогою мутацій були виведені Сірокрилих папуги. Дуже красиво виглядають птиці блакитного забарвлення, вони користуються великою популярністю у любителів. А в 1932 році в Німеччині громадськості представили хвилястих папуг альбіносів. У них ще й очі червоного кольору. Райдужні хвилясті папуги теж були виведені професійними селекціонерами, забарвлення птахів складається з 3-6 квітів. Переливи оперення створюють неймовірний ефект, таких птахів бажає тримати кожен, хто цінує красу і екзотику.

У папуг добре розвинені крила, але використовують їх тільки для польоту. Важливо, давати птахам літати щодня, тривале перебування в клітини атрофують ці кінцівки. У хвилястих папужок рухлива шия, зате сам скелет є статичною, він служить лише опорою. Лапки досить сильні, мають чотири пальці: два спрямовані вперед і два назад.

Щоб визначити стать і вік хвилястого папугу, варто приділити увагу дзьоба.

Пол хвилястого папугу

Кожен покупець в зоомагазині перед кліткою з хвилястим папугою задається питанням – як визначити стать. Любителям особливо складно відразу зробити висновки за статевою приналежністю, а продавці не завжди чесні. В першу чергу варто звернути увагу на восковіца, яка розташувалася над дзьобом пернатого вихованця.

У дикій природі все самці мають синю восковіца, а папуги, виведені селекціонерами, відрізняються насичено-рожевого перегородкою на дзьобі. Іноді мутованих особи-самці мають рожево-синю восковіца. Для самок характерні коричневі, кремові або світло-сині перегородки на дзьобі. Варто зауважити, що їх забарвлення змінюється від гормонального фону. Під час гніздування восковица має насичено-коричневий відтінок. Але після виведення пташенят забарвлення знову стає бежевим або голубеньким. Ще у самок спостерігається текстури зміна перегородки над дзьобом, вона може ставати шорсткою і навіть покривається невеликими буграми. Це пов’язано з гормональними змінами в організмі самки хвилястого папугу.

Якщо папуг неправильно містити або вони страждають від захворювання, то колір восковіци змінюється і стає синьо-зеленим. У цьому випадку буде складно визначити, самка перед покупцем або самець. Тоді фахівці рекомендують звертати увагу на форму голови. У самок хвилястого папугу верхівка зліг стисла, а лоб помітно загострений. Можна спостерігати за іграми птахів в клітці. Як правило, молоді самці часто імітують статевий акт, встрибуючи на своїх побратимів або сторонні предмети. Але це неточний метод, тому що деякі самки теж люблять розважатися таким чином.

Фахівці з хвилястим папугам рекомендують купувати вихованця у віці до 10 тижнів, в цей період птах більш навчаюсь і легко адаптується в невідомих умовах. Заводчик ділить пташенят за статевою приналежністю вже на третього тижня. Восковица в цей період ще не має вираженого забарвлення, вона може змінювати колір на протязі всього дня. Тому не можна купувати пташеня, вибираючи його по фотографії. Після тритижневого віку біля ніздрів самки з’являються характерні білі вкраплення, про це знають тільки професійні розвідники хвилястих папуг.

Є ще дуже дієвий спосіб визначення статі – ДНК аналіз. Ось тільки вартість такої експертизи буде досить висока. До нього вдаються в тих випадках, коли вид папуги дуже рідкісний і важливо придбати особина певної статі.

Як визначити вік хвилястого папугу?


Особливе значення має вік майбутнього вихованця. Професіонала стверджують, що найкраще купувати пташенят, яким не більше трьох місяців. У цей період папужки податливі і легко адаптуються. А ось стара птиця може не тільки дивно себе вести, але і буде думати про втечу.

До шести місяців пташенят видає автономічних будова. Скелет папугу ще не сформований, пропорції тіла неправильні. Оперення до двох місяців має неяскраву забарвлення, а на маківці переважає характерний пушок. У 3 місяці починається перша линька, після неї пір’я стають більш насиченими і жорсткими. Визначаючи вік, варто звернути увагу і на райдужку очі. Тільки в 4-5 місяців навколо зіниці з’являється особлива біла окантовка.

Ще вік хвилястого папугу видаватиме колір дзьоба. Птах віку до двох місяців має на дзьобі характерні чорні мазки. Рогівка також може бути повністю чорного кольору – це ознака молодості. Але цей показник характерний тільки для пташок з природним забарвленням. У мутованих папуг рогівка дзьоба не буває чорної. А ось світлий дзьоб оманливий, він характерний як для дуже молодих особин, так і для старих папуг.

Якщо по дзьоба складно визначити вік майбутнього вихованця, то слід придивитися до райдужної забарвленням на голові. Якщо хвилястий малюнок доходить до самої перегородки на дзьобі, то можна сміливо стверджувати, що птах молода. Її вік приблизно 2-3 місяці. У жовтих хвилястих папуг малюнок практично непомітний, але якщо напружити зір, то можна розгледіти характерні хвилясті смуги.

Під час першої статевої линьки, яка відбувається в 5-6 місяців, малюнок може пропасти. Іноді період линьки затягується і відбувається тільки в 8 місяців, тоді продавці пропонують пернатих вихованців, як 2-3 місячних. Така затримка пов’язана з-за поганий догляд або стресу, в якому перебуває птах. Хвилясті папуги емоційно чутливі птиці, навіть несвоєчасне харчування можуть викликати депресію, яка вплине на колір оперення і сповільнить процес вікових змін.

Восковица видає не тільки підлогу хвилястого папугу, але і його вік. Якщо перегородка на дзьобі яскрава і насичена, то перед покупцем молода особина. З віком вона стає тьмяною. Ще вік папугу можна визначити по плямам, розташованим на горлі птиці. У зовсім юний період (до 4 місяців) ці цятки мають розпливчастий контур. Тільки після линьки вони стають сформованими овальними. Лапки пернатого вихованця теж видають вікові зміни. Чим більше лусочок, тим старіше птах.