Розмноження голубів

Тим, хто весь свій вільний час присвячує голубам, чудово розуміє, якою мірою впливає розмноження птахів на народження сильних і здорових пташенят. До того ж, іншим шляхом неможливо отримати нову породу або вид голубів. Саме завдяки цьому виводяться нові породу голубів, хвилястих папуг і інших пернатих друзів.

В цілому по Росії голуби розмножуються не в один і той же самий час. Головним впливає чинником тут виступають кліматичні умови, якими відрізняються різні регіони величезної країни. Голубівники, які проживають в середній смузі РФ, приступають до схрещування своїх підопічних пернатих в останніх числах березня або на початку наступного місяця. На півдні країни цей процес починається на дві-три тижні раніше.

Перш, ніж займатися спарюванням, необхідно навчитися розрізняти ознаки, що визначають приналежність до конкретного підлозі. Справа ускладнюється слабкою виразністю таких в більшості випадків. Це в однаковій мірі відноситься до диких і домашніх голубах. Іноді тільки фахівець зможе сказати точно, чи є особина самкою або самцем.

В першу чергу звертають увагу на розміри тіла голуба. Не важко помітити, що статура особин сильної статі трохи крупніше і грубіше. Це характерно практично для більшості представників тваринного світу. Також від природи в зовнішності голубок яскраво вираженими є витонченість і ніжність.

Можна зустріти поради щодо методів, що дозволяють визначити стать птиці: підняти лапку, посмикати за дзьоб і т.п. Однак, майже стовідсоткову гарантію дає спостереження за тим, як поводяться голуби. Самець застосовує всілякі прийоми, аби його обраниця звернула на нього увагу. Головним чином, це специфічні залицяння, токування і т.п.

Наступ статевої зрілості

Факт настання статевої зрілості у шестимісячному віці, не може служити сигналом готовності до спарювання голубів. Так, пташенята вилупляться, але з великою ймовірністю того, що організм кожного з них виявиться слабким, погано розвиненим. Навіть не досягли статевої зрілості особини здатні розмножуватися, але яйця в такому випадку не є заплідненими.

Повноцінне потомство можна очікувати тільки від птахів, яким на момент схрещування виповнилося не менш 1-2 роки. В подальшому ще деякий період життя спостерігається зростання плодючості, а потім організм зберігає здатність до відтворення до 10-ти і навіть до 12-річного віку.

Визначаємо вік голуба

Логічно було б запитати, як дізнатися, скільки років птаху, особливо, якщо вона виросла десь в іншому місці? Найбільш правильна відповідь дасть восковица – потовщена область шкіри, розташована біля основи надклювья. У птахів, яким виповнилося 5 місяців, восковица набуває білого кольору, а її розмір стає більше в наступні роки. При уважному вивченні цієї частини надклювья у голуба, якому не більше трьох або п’яти років від роду, можна обчислити більш-менш точно вік.

На підставі практичного досвіду прийшли до висновку, що життєздатне потомство виходить в результаті спарювання птахів не досягли 5-ти років. Як бути у випадку, коли у голубівника в наявності є тільки пара далеко не юних птахів? Кращим рішенням даної проблеми вважається пошук молодий подруги для літнього джентльмена.

Готуємо голубів до спаровування

Відносно можливості визнаватися в любові до партнерки голуби не відрізняються від інших тварин. Для цього використовується такий поширений прийом в природі, як «шлюбні ігри». Самцеві, що живе на волі, ніхто не допомагає в пошуках партнерки. Після того, як остаточний вибір зроблено, наступний етап – підкорення серця самки за допомогою токування, доведення її до потрібного стану, тобто повної готовності спаровуватися.

Самцеві, який знаходиться на утриманні господаря, не доводиться обтяжувати себе пошуком коханої. Це входить в обов’язки голубівника, який формує пташину пару не довільно, а переслідує конкретну мету, наприклад, ведення племінної роботи. З огляду на те, що інстинкт розмноження у голубів розвинений досить добре, самку знаходять в найкоротший термін.

Часто спаривают чистопородних птахів. Причому небажано, щоб вони знаходилися в близькій спорідненості. «Молодят» на ніч поміщають в окрему клітку або в закритий ящик. За умови, відсутність проблеми зі здоров’ям, і повний порядок з розвитком, «наречений» повинен включитися в процес загравання і токування. Переконавшись, що спаровування пройшло успішно, обидві сторони, як то кажуть, задоволені, птахів можна спокійно помістити знову в голубник.

Особливості шлюбних ігор

З боку, залицяння голуба за голубкою виглядає вельми зворушливо: обертальні рухи на одному місці, супроводжувані підбором лап. Не дарма назва переливчастих звуків, які супроводжують залицяння голуба, часто зустрічається тоді, коли потрібно описати ніжне освідчення в коханні. Цікаво спаровування проходить і у чіжей.

Кавалер голуба хоче постати перед подругою більшим, ніж він є насправді, вдаючись до таких хитрощів, як надування свого зоба. Незабаром партнерка зі свого боку відповідає поклонами, рухається у напрямку до залицяльникові, як би підкреслюючи, що вона зворушена знаками уваги залицяльника.

Переваги природного парування:

  1. Коли голуби самі створюють пару природним шляхом, тобто ніхто не нав’язує партнера, то такий союз виходить міцніше, ніж в разі примусового спарювання.
  2. Менший інтервал часу між моментом спарювання і відкладанням яєць, кількість яких теж виходить більше.
  3. Більш висока ймовірність запліднення яєць.

Зовсім протилежна ситуація має місце в разі примусового спарювання. Спостерігаючи агресивність самця, його майже зневажливе ставлення до партнерки, мимоволі згадуєш відоме прислів’я «Насильно милим не будеш». Тим самим, пташина родина створюється в тяжких муках, і як наслідок, значно довше доводиться чекати появи пташенят.

Голубівників доводиться закривати очі на вищеописані мінуси примусового схрещування. Адже в результаті він отримує потомство, наприклад, з набагато кращими льотними якостями, тобто здатністю здійснювати тривалий, високий політ. Можна вивести голубів, наприклад, з меншими розмірами, що володіють кращими показниками здоров’я і т.п.