Як пережити розлучення

У житті кожної сімейної пари, як і в будь-якій складній системі, час від часу трапляються збої. Сім’я – це частина системи соціального устрою суспільства. Деякі пари благополучно проходять етап сварок і непорозумінь, а деяким не вдається зберегти відносини, і наслідок цього – розлучення.

Що робити і чого не робити

Сам по собі розлучення вимагає багато емоційних сил, як з одного, так і з іншого боку, особливо якщо в сім’ї є діти. Справитися поодинці з цією ситуацією часто буває не під силу багатьом людям, і тут дуже важлива підтримка і розуміння близьких людей. Іноді люди замикаються в собі, не хочуть ні з ким говорити на цю тему, соромлячись цієї ситуації як чогось непристойного. Тут краще звернутися до фахівця, так як він – людина стороння, і Вам буде простіше спілкуватися з ним на наболілу тему. Тим більше що фахівець дуже тактовно і зі знанням справи допоможе з найменшими емоційними втратами пережити розлучення.

Не слід просити поради у своїх друзів, докучати їм, постійно телефонуючи, розмовляючи тільки на тему розлучення – це справа не вдячна. Адже коли-небудь їм це перестане подобатися, і вони почнуть уникати Вас. Спробуйте відволіктися від проблеми. Деяким допомагає робота, деяким – турбота про дітей або батьків. Можна поїхати в гості в інше місто, щоб змінити обстановку, але в будь-якому випадку Ви повинні знати і розуміти, що Ви не самотні у своїй проблемі, і поруч завжди знайдеться розуміє і готовий прийти в будь-який момент на допомогу людей.

Складніше з Вашими спільними друзями, з якими Ви дружили сім’ями багато років. Адже вони теж відчувають незручну ситуацію. Не переживайте, пройде час і все само по собі стане на свої місця. Не потрібно перетягувати ковдру на себе. Згодом друзі самі займуть чиюсь сторону або вважатимуть за краще дотримуватися нейтралітету, підтримуючи відносини і з Вами, і з колишнім чоловіком.

Хто винен?

Головне питання, яке задають собі обоє при розлученні – хто винен? – може так і залишитися без відповіді. У кожного своя правда. Хтось звинувачує партнера, хтось себе, займаючись самобичуванням. Однозначної відповіді немає. Просто обставини склалися так і хтось на небесах вирішив, що ваші стосунки вичерпали себе. І може бути через деякий час ви самі погодитеся, що розлучення було правильним рішенням.

Найболючіше розлучення відбувається тоді, коли один із подружжя йде в нову сім’ю, особливо якщо для другого з подружжя ця новина абсолютно несподівана. Ось тут і починають сипатися на голову ініціатора розлучення докори і звинувачення, починається маніпулювання дітьми. У хід йдуть всі засоби, але чи допоможуть вони якось змінити ситуацію? Якщо один з подружжя вирішив піти з сім’ї, то навряд чи щось зможе його зупинити. Та й чи буде краще дітям жити в родині, де немає любові і взаєморозуміння між батьками? Діти люблять однаково як маму, так і тата, тому перш за все треба враховувати інтереси дітей. Адже розлучення батьків – це вже травма, нанесена психіці дитини. Ніколи не кажіть при дитині погано про його татові (мамі), адже це Ви вибрали спочатку собі його в чоловіки (за дружину), а вже потім він став його татом (мамою). Значить, якщо логічно міркувати, це Ви вибрали поганого і Ви несете відповідальність за те, що у нього поганий тато (мама).

Тому якщо батьки не можуть самі впоратися з цією проблемою, найкраще звернутися до фахівця, прислухатися до його порад, адже через таких фахівців проходить безліч пар, які опинилися в такій ситуації. Батьки повинні в першу чергу думати про благополуччя дітей і тільки в другу чергу – про своє благополуччя. Не можна робити з дитини зброю, спрямоване проти колишнього чоловіка, адже воно може стати вбивчим для незміцнілої психіки молодого організму.

Дитина не повинна відчувати себе винуватим в розлученні батьків, як і не повинен відчувати себе зайвим, заважає татові і мамі в з’ясуванні їхніх стосунків. Потрібно дати зрозуміти дитині, що батьки не будуть любити його менше, навіть якщо і не живуть разом. Також і батьки не повинні відчувати себе винуватими перед дітьми за те, що їх шлюб розпався. Не треба з почуття провини після розлучення жити заради дитини, відмовляючи собі в особистому житті, спілкуванні з друзями. Цим Ви тільки завдасте шкоди його психіці і скалічив своє життя. Після розлучення життя не закінчується, а продовжується в новому вимірі.

Розлучення – це чергова сходинка, черговий виток у Вашому житті, і чим раніше Ви це зрозумієте, тим швидше все встане на свої місця. Адже ніхто не знає, як складеться ваше життя в майбутньому. Чи буде новий шлюб, чи будуть ще діти, але в будь-якому випадку, треба спробувати залишитися з колишнім чоловіком в нормальних відносинах. Зрозуміти і пробачити може не кожен, але спробувати ніколи не пізно.

Постарайтеся забути все негативне і згадуйте тільки хороші моменти у вашому спільному житті.

Успіхів!