Яка матриця фотоапарата краще: як вибрати

Купуючи фотоапарат, неважливо який: професійного класу або рядовий бюджетний компакт для зйомок друзів і сім’ї на природі, хочеться, щоб знімки виходили якісними, а сам апарат давав якомога більше свободи. Знаючи, яка матриця фотоапарата краще, можна не впадати в ступор в магазині при вигляді двох моделей різних марок, які виглядають однаково, але коштують дуже по-різному. Вся справа в сенсорі, який і відповідає за те, яке зображення буде виходити і наскільки гнучкі рамки користування фотоапаратом будуть у власника.

Трохи технічних відомостей

Матриці цифрових фотоапаратів діляться на два основних типи за застосовуваним напівпровідників та технології зчитування інформації.

  1. Тип матриці ПЗС (CCD) — найпоширеніший. Це досить дешева технологія, інформація про зображення зчитується послідовно з кожного осередку.
  2. КМОП матриці CMOS дорожче, але ефективніше в плані швидкості роботи, оскільки дозволяють зчитувати дані відразу з усіх світлочутливих елементів. Такі сенсори встановлюються у дорогих камерах, оскільки жоден виробник не пройде повз шансу надати користувачу можливості зйомки з дуже малими витягами, що в свою чергу ускладнює апаратно-програмний комплекс.

Більшість фотоапаратів інтерфейсу класу оснащене ПЗС матрицями. При цьому ставиться цілком очікуване умова: для отримання якісних знімків при природному освітленні (або при недостатньому) краще використовувати штатив, оскільки час витримки буде значним. Аналогічно — не вийде робити знімки вкрай швидко, оскільки потрібен час на отримання і обробку зображення.

Деякі виробники вирішують останню проблему досить просто: оснащують фотоапарати буфером пам’яті. Туди поміщаються кадри до обробки, коли ведеться зйомка в так званому спортивному режимі — серією за короткий проміжок часу.

Корисно: Як перевірити фотоапарат при купівлі

Дорогі фотокамери, оснащені КМОП матрицями, дозволяють робити знімки «з рук» з малою витримкою, мають високу світлочутливість і низький рівень шуму. За допомогою такого обладнання можна проводити экспонометрию, знижується час автофокусування, природно, легко зробити хороший кадр.

Ще одна технологія, яка застосовується в найдорожчою фототехніці — багатошарові матриці. Це не черговий пункт у списку «види матриць». Світлочутлива зона таких апаратів складається з трьох шарів ПЗС, кожен з яких читає тільки один колір. У результаті якість зображення просто приголомшує. Техніка з даною технологією особливо маркується: 3CCD.

Останнє, що варто згадати, – технологічні розміри матриць. ПЗЗ сенсори можна зробити маленькими, вони побудовані на кремнієвих елементах. А КМОП матриці досить великі, що є ще одним раціональним аргументом на користь їх застосування в дорогий професійній техніці.

Кількісний показник якості

Задаючи собі питання, яка матриця фотоапарата краще,- можна досить швидко отримати відповідь без необхідності вникати в технологічні особливості. Зверніть увагу на наступні характеристики:

  • заявлена кількість мегапікселів в характеристиці камери;
  • ефективна кількість пікселів, що відповідальні виробники вказують у документації до фотоапарату;
  • можливі розміри зображень, які можна робити з допомогою камери.

Виробники дешевих моделей фотоапаратів часто лукавлять, вказуючи, насамперед, розмірність картинки і виставляючи величезні цифри як ефективний рекламний хід. Це не говорить про якість одержуваних знімків. Типи матриць фотоапаратів можуть бути різного класу. Однак якщо сенсор не має достатньої роздільної здатності, великі зображення на виході будуть мати низьку деталізацію і високий рівень шуму.

Ще більше про якість камери скаже співвідношення між заявленими мегапікселями матриці і кількістю ефективних точок. Це прямо говорить про застосовуваної оптиці. Якщо апаратна частина виконана відповідально, заявлене і ефективна кількість пікселів буде майже однаково, що не тільки позитивно характеризує продажну ціну, але і безпосередньо відповідає за якість знімків.

Корисно: Нові фотоапарати: моделі останніх трьох років випуску

Світлочутливість і шуми

Світлочутливість матриці — ще одна характеристика, яка описує фотоапарат. Купувати камеру варто, орієнтуючись на плановані можливості застосування. Сьогодні у документації у графі світлочутливості можна зустріти дуже високі цифри — до 51000 і більше. Однак це не говорить безпосередньо про можливості робити якісні знімки. Немає і рекомендацій, якою повинна бути світлочутливість. Працює все наступним чином:

  • для отримання хорошого зображення потрібно забезпечити витримку, час якої залежить від рівня освітленості і світлочутливості матриці;
  • при середньому і низькому освітленні доводиться застосовувати штатив;
  • якщо хочеться продовжувати знімати «з рук», можна програмно поміняти рівень світлочутливості матриці у налаштуваннях фотоапарата.

Однак висока світлочутливість при малій встановленої витримці — це прямий шлях до появи шумів на знімку. Підвищена зернистість, поява мозаїки — це ті риси, які дратують і вимагають ретельної вторинної обробки зображення.

Рівень світлочутливості є визначальним лише при чіткому усвідомленні того, в яких саме умовах буде використовуватися камера. Наприклад, при роботі зі штативом можна купувати фотоапарат з високим показником, це дасть широкі можливості зйомки при самих різних освещениях без застосування спалаху.

Фізична геометрія сенсора

Фізичний розмір матриці фотоапарата в міліметрах — ще один фактор, який не тільки безпосередньо відповідає за якість знімків, але і дуже сильно формує ціну камери. У найкращих моделей співвідношення розмірності, яке засноване на стандартному форматі плівки 35 мм, близько до одиниці. Чим дешевше модель, тим вище показник «кроп», обрізки, який сигналізує про те, що матриця менше за габаритами.

Чим менше площа сенсора, тим нижче охоплення візуального простору перед об’єктивом і:

  • нижче загальна кількість світла, яке падає на матрицю, отже, доводиться підвищувати світлочутливість і збільшувати цифровий шум;
  • більше втрачається малих деталей, з’являється розмиття, це викликають малі розміри, до яких перетворюється кадр.

Корисно: Як вибрати фотоапарат: корисні рекомендації

Високі значення крона у фотоапараті також означають, що різниця в освітленості об’єктів у полі зору фотоапарата буде згладжуватися, що дуже негативно позначається на знімках, отриманих у вечірній час без спалаху, наприклад.

Коефіцієнт розмірності вказується у документації до камери. Неважливо, чи орієнтуєтеся на бюджетну або професійну модель — краще буде придбати апарат з великою в геометричному сенсі матрицею.

Висновок

Неможливо сказати, яка матриця краще. Вибирати фотоапарат слід виходячи з режимів, в яких він буде використовуватися. Неможливо провести і всебічно порівняння матриць фотоапаратів – кожна програє в якомусь випадку.

Правильно передбачені умови зйомок дозволять камерам навіть з відносно посередніми матрицями робити дуже гарні знімки. Головний фактор, який потрібно враховувати обов’язково — геометричні розміри матриці. Тим, хто хоче отримувати дійсно великі зображення в пікселях, також потрібно звернути увагу на кількість ефективних мегапікселів фотоапарата.